POSTS
1
Kasım 2019
SÜNNET FİYATLARI
PORTFOLIO
SEARCH
SHOP
  • Your Cart Is Empty!
YENİDOĞAN SÜNNETİ      
Doç. Dr. Engin Yılmaz  cevaplıyor...
Yenidoğan Sünneti Nedir?

Yenidoğan sünneti, eğer epispadias, hipospadias, gömülü penis, webbed penis, penis eğriliği ve rotasyonu gibi doğumsal penis bozuklukları yoksa, doğumdan sonraki ilk 24 saat hariç olmak üzere, ilk 6 aylık dönem içerinde yapılabilmektedir. Bu operasyon için tavsiye edilen en doğru zaman dilimi ise ilk 40 gün içerinde olacak şekilde belirtilebilir.

Bebek Sünnetinin Avantajları Nelerdir?

Bebek ve çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığı sıklıkla görülmektedir. Erken sünnet yapıldığında, idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığının 10 kat daha az rastlandığı görülmektedir. Rahatsızlık ihtimalini minimize etmek adına olabildiğince erken dönemde sünnet olunması tavsiye edilmektedir.

Yenidoğan sünneti için genel anesteziye gerek görülmemektedir. Bebek çok fazla hareketli olmadığı için lokal lokal anestezi ile operasyon yapılabilmektedir. Lokal anestezide, penis bölgesi iğne ile uyuşturulmaktadır.

Bebeklik döneminde gelişim yeni başladığından operasyon uygulaması daha kolaydır. Sünnet derisi gelişimine devam ettiğinden, operasyon sonrasında kanama ihtimali azalmaktadır.

Bebeklerde operasyon sonrasında iyileşme süreci çok daha hızlı ilerlemektedir. Böylece enfeksiyon kapma ihtimali çok daha az görülmektedir.

Bebeklerde sünnet ağrısı çok daha az olmaktadır. Bu yüzden ağrı kesici çok daha az tüketilmektedir.

Bebeklik döneminde sünnet olan çocukların anılarında o dönem hiç yer almayacaktır. Böylece olumsuz travmalar yaşanmamış olacaktır.

Sünnet operasyonu bebeklerde kolay gerçekleştiği için, işlem öncesi sonrasında bakım süreci çok daha kolay olacaktır.

Yenidoğan Sünneti Nasıl Yapılır?

Bebeğin doğumundan 24 saatlik süre geçtikten sonra 6 ay içerisinde, sünnet olmasına mani herhangi bir durum yoksa operasyon yapılmasıdır.

Operasyon ameliyathane ya da bu iş için özel olarak planlanmış odalarda yapılabilmektedir. Steril ortam oluşturulması için düzenleme yapılmaktadır. Odanın ısısı da oldukça önemlidir.

Ailenin talepleri doğrultusunda farklı metodlar uygulanabilmektedir. Klasik cerrahi sünnet metodu, plastik kıskaç tercih edilebileceği gibi, sünnet koteri ve sünnet çanı ile dikişsiz sünnet operasyonu da gerçekleştirilebilmektedir.

Yenidoğan sünneti operasyonlarında süre uygulanan metoda göre değişiklik göstermekle birlikte 5 dakika ila 30 dakika arasında değişmektedir. Ameliyathanede yapılan işlemlerde süreye uyuma uyanma ve hazırlık süreci de eklendiğinde 1 saate kadar uzayabilmektedir.

Tavsiye ettiğimiz yöntem, kliniğimizde, aile bireylerinin de izleyebileceği bir ortamda operasyonun yapılmasıdır. Tavsiye ettiğimiz şekilde yaptığımız operasyonlarda lokal anestezi ve plastik kıskaç yöntemini uygulamaktayız. Bu yolla dikiş ve pansumana gerek kalmamaktadır. 

Operasyon sonrası problem yoksa evinize gidebilir, hayatınıza kaldığı yerden devam edebilirsiniz. İşlem sonrası 3, 10 ve 30. Günlerde rutin kontrolleri yapmaktayız. 

Bebeklerde sünnet yarası iyileşme süresi 7 ile 20 gün arasındadır. Sürenin kısalması ile birlikte kontrol süreleri de kısalabilmektedir.
WhatsApp chat