POSTS
1
Kasım 2019
SÜNNET FİYATLARI
PORTFOLIO
SEARCH
SHOP
  • Your Cart Is Empty!
Sünnet Derisi Darlığı                
Doç. Dr. Engin Yılmaz  cevaplıyor...
Sünnet derisi darlığı bebeklerde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. 

Fimozis olarak adlandırılan rahatsızlık, derinin darlığı sebebiyle, pipinin geriye doğru çekilememesidir. 

Normal şartlarda sünnet derisi olarak adlandırılan kısmın kolay bir şekilde geriye doğru sıyrılarak pipi ucunun net biçimde görülmesi gerekmektedir. Fimozis rahatsızlığında bu durum gerçekleşmemektedir. 

Sünnet derisi darlığı rahatsızlığındaki başlıca problemler, çocuk idrarını yaparken sünnet derisi geriye doğru çekilemediği için şişmektedir. Bu sebeple çocuk idrarını rahatça yapamamaktadır. Bu da idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığını ortaya çıkarmaktadır. 

Bebeklerde ve çocuklarda yaşanan idrar yolu enfeksiyonlarının en önemli sebebi olarak gösterilebilmektedir.

Sünnet derisi darlığı özellikle yeni doğan erkek bebeklerde görülen bir rahatsızlıktır. 

Bebeklerin bir kısmında büyüme ile birlikte Fimozis rahatsızlığı kendiliğinden düzelebilirken, düzelmeyen bebekler için uzman hekime başvurarak tedavi uygulanması gerekmektedir.

Sünnet Derisi Darlığı Çocuğa Zarar Verir mi?

Sünnet derisi altında bulunan ölü hücreler ve salgılar birleşerek “smegma” olarak adlandırılan ufak parçacıklar oluştururlar. Sağlıklı çocuklarda oluşan smegmalar, idrar ile dışarı atılmaktadır. Doğal olarak görülen bu durum, idrar ile atılabildiği için çocuğun sağlığı açısından her hangi bir sorun oluşturmamaktadır.

Fakat smegmalar, mikroplar ile enfekte olurlarsa penis ve sünnet derisi enfeksiyonlarına sebebiyet verebilmektedirler. Enfeksiyon neticesinde pipinin iltihaplanması, ateşli idrar yolu enfeksiyonu ve pipinin şişmesine neden olabilir. 

Sünnet derisi rahatsızlığı, idrar yaparken zorlanma, pipi ucunda kızarma ve idrar yaparken zorlanma ve kanama yaşatabilir. Önlemini almak adına belirli aralıklarda sünnet derisi kısmının sıyrılarak pipi baş kısmında öbeklenen smegmaların temizlenmesi gerekmektedir.  Ancak sünnet derisi darlığı yaşayan çocuklarda temizleme işlemi zor olabilmektedir. Temizlenmeyen salgılar da iltihap oluşumuna yol açmaktadır.

Sünnet Derisi Darlığı Tedavisi

Fimozis rahatsızlığının en kesin ve etkili tedavisi sünnettir. 

Sünnet uygulanmayan Avrupa ülkelerinde pipi ucunun açılması yöntemi uygulanmaktadır. Uyuşturulmadan yapılan pipi ucunun açılması operasyonu acı veren bir işlemdir. İşlem sonrasında pipide şişlik, çatlak ve kızarıklıklar ortaya çıkmaktadır. 

Bu işlem geçici çözüm olarak belirtilebilir. Zira 1 ay içerisinde deri tekrar daralabilmekte ve yeni bir operasyona gereksinim duyulabilmektedir. 

Bu sebeplerden ötürü kesin çözüm olarak sünnet önerilebilir.
WhatsApp chat