POSTS
1
Kasım 2019
SÜNNET FİYATLARI
PORTFOLIO
SEARCH
SHOP
  • Your Cart Is Empty!
GÖMÜLÜ PENİS                
Doç. Dr. Engin Yılmaz  cevaplıyor...
Gömülü Penis vakasına bazı çocuklarda doğuştan rastlanmaktadır. Bebeğin doğduğu andan itibaren olmak üzere pipisi gömülü olabilmektedir. 

Bazı çocuklarda ise doğuştan olmasa bile gelişimi ve kilo alması ile birlikte penis etrafındaki yağ dokuları büyüyerek, penisi gömülü hale getirebilmektedir.

Penis yapısı itibariyle, cildin gerisinde gizlenmektedir. Sünnet derisi olarak adlandırılan kısmın içi çoğunlukla boş deri parçasıdır. Muayenede pipinin baş kısmı bulunarak çekilip dışarı çıkarılması sağlanmaktadır.

Bu tür vakalarda, çözüm olarak çoğunlukla normal sünnet önerilmemektedir. Uzman hekim tarafından yapılan kontroller neticesinde, bu tür rahatsızlık yaşayan çocuklar için genellikle normal sünnet işlemi yerine ameliyathane ortamında düzeltici cerrahi ile birlikte sünnet tavsiye edilmektedir. 

Rahatsızlık yaşayan çocuklarda düzeltici cerrahi işlem yapılmadan, normal sünnet işlem yapılırsa pipi görünümünde bozukluklar ortaya çıkabilmektedir. 

Bu bozukluk sebebi ile de tekrar bir müdahaleye gereksinim duyulması kaçınılmaz olmaktadır. Tek seferde gerçekleştirilecek operasyon, birkaç kez tekrarlanmak zorunda kalınabilmektedir.

Bir diğer sıkıntılı durum ise bu rahatsızlığı yaşayan ve doğru müdahale edilmeyen çocuklarda sünnet sonrası pipi ucunda daralma pipinin hapsolması gibi olumsuzluklarda yaşanabilmektedir. 

Bütün olumsuzlukların yaşanmaması adına, çocuklarında gömülü penis vakasından şüphe duyan ailelerin muhakkak bir çocuk cerrahı veya çocuk üroloğuna başvurmaları tavsiye edilmektedir.

WhatsApp chat